اتو حیدری

آموزش تعویض لاستیک زاپاس

آموزش تعویض لاستیک زاپاس

 

اتو حیدری

 

طبق گزارش نمایندگی مدیران خودرو یکی از مشکلات عمومی رانندگان خودروهای مختلف، پنچر شدن لاستیک ماشین می‌باشد. حتما اگر در چنین موقعیت هایی گیر کرده باشید، می‌دانید که در صورت پنچری خودرو، باید خودرو را متوقف کرده و لاستیک زاپاس را به جای لاستیک پنچر شده در خودرو  قرار داد. با اتو حیدری همراه باشید تا به طور کامل نحوه تعویض لاستیک ماشین را آموزش ببینید.

پنچر شدن لاستیک خودرو اتفاقی است که احتمال وقوع آن همواره وجود دارد، شاید کمتر کسی را بتوان یافت که در طول دورانی که رانندگی ‌کرده است، هیچ‌گاه با مشکل پنچر شدن خودرو مواجه نشده باشد (در طول یک دوره طولانی رانندگی) پنچرشدن خودرو در هر شرایطی اتفاقی ناخوشایند است، اما اگر لاستیک خودرویتان پنچر شود و شما توان تعویض لاستک خودرو خود را نداشته باشید، به سرعت احساس درماندگی خواهید کرد، و ممکن است به جای چند دقیقه، چندین ساعت تاخیر در برنامه سفرتان ایجاد شود.

نحوه تعویض لاستیک

همانطور که اشاره شد، تعویض لاستیک در تمامی خودروهای معمولی سبک، مانند MVM و CHERY تقریبا به یک شیوه انجام می گیرد و نیاز به تخصص خاصی ندارد. در اولین قدم از تعویض لاستیک خودرو، ما ابتدا باید لاستیک زاپاس خودرو را از محل خود خارج کنیم، سپس زیر خودرو جک زده، لاستیک معیوب را خارج کرده و لاستیک سالم را جایگزین آن نماییم. سپس به آپاراتی ها مراجعه کرده و در صورت امکان، لاستیک معیوب را تعمیر کنیم.

تمام شدن عمر مفید لاستیک، فرو رفتن اجسام تیز در لاستیک، خورده شدن، سائیدگی بیش از حد در بخش از لاستیک و مواردی از این دست، همه جزو مواردی هستند که باید در آن لاستیک را تعویض نمود. مواردی که در بالا عنوان شد، تمامی مراحلی که برای تعویض لاستیک خودرو نیاز داریم را به طور خلاصه بیان نموده است. اما اگر از جمله کسانی هستید که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارید، اتو حیدری آسان‌ترین راه برای این کار آموزش می‌دهد. پس بهتر است طبق دستورات زیر عمل کنید تا بتوانید به سادگی هر چه تمام تر لاستیک معیوب خودرو خود را تعویض کنید.

1. خارج کردن لاستیک زاپاس از محل خود

اولین کاری که باید انجام دهید، یافتن و خارج کردن لاستیک زاپاس از محل خود می باشد. لاستیک زاپاس در خودرو های مختلف مثل MVM و CHERY معمولا در صندوق عقب قرار دارد. البته در برخی خودروها نیاز است که کفی صندوق عقب را کنار بزنیم تا لاستیک زاپاس را مشاهده کنیم. در خودروهای کراس اوور نیز معمولا لاستیک زاپاس در پشت درب عقب قرار دارد. در موارد معدودی نیز لاستیک زاپاس در زیر خودرو پیچ شده است.

2. باز کردن پیچ های لاستیک

در مرحله دوم بهتر است قبل از جک زدن و بالا بردن خودرو از زمین، پیچ های لاستیک معیوب را تا حد امکان باز کنیم تا در سر جای خود شل شوند. اگر چرخ های خودروی شما دارای قالپاق می باشد، باید ابتدا قالپاق را از سر جای خود خارج کنید. اگر به دلیل زنگ زدگی، مهره ها سر جای خود محکم شده باشند، ممکن است در هنگام فشار آوردن برای باز کردن پیچ ها، جک از زیر ماشین خارج شود. به همین دلیل بهتر است قبل از جک زدن، پیچ ها را تا حد امکان باز کنیم تا پس از جک زدن، بتوان به سادگی و بدون نیاز به آچار چرخ، لاستیک معیوب را از سر جای خود در آورد.

برای باز کردن و شل کردن مهره ها، توصیه می شود خودرو را در دنده قرار داده و ترمز دستی را نیز بکشید تا بدین ترتیب از حرکت اضافه رو به عقب و جلو در هنگام باز کردن مهره ها، جلوگیری کنید. (اگر قادر به باز کردن پیچ ها با آچار چرخ و به وسیله دستان خود نیستید، بهتر است آچار را روی مهره مورد نظر خود فیکس کنید و سپس با پای خود ضربه‌ای به قسمت دسته آن وارد کنید. به این ترتیب با ضربه پای شما، پیچ در سر جای خود لغزیده و باز می‌شود.)

مدیران خودرو

3. نحوه جک زدن زیر ماشین

در مرحله بعدی باید زیر خودرو جک بزنیم و خودرو را بالا بیاوریم. در این مرحله ابتدا جک را از محفظه خود بیرون آورده و در زیر خودرو کار می‌گذاریم. محل قرار گیری جک باید به گونه‌ای باشد که دقیقا در زیر شاسی خودرو قرار گیرد. دقت داشته باشید که قرار دادن جک در مکان های دیگر، باعث وارد آمدن فشار به بخش هایی می شود که تحول وزن خودرو را ندارند و ممکن است آسیب ببینند. در تصویر زیر محل جای گذاری جک را می توان مشاهده نمود. پس از آنکه جک را در محل مناسب خود قرار دادید، حال باید با استفاده از قسمت قلاب ماننده آچار چرخ و یا با استفاده از دست یا یک میله باریک، پیچ بالا برنده جک را بچرخانید. اگر آچار چرخ شما فاقد بخش قلاب مانند است، می توانید یک پیچ گوشتی محکم را در سوراخ‌های بخش گرداننده جک قرار داده و از آن به عنوان یک اهرم، برای بالا بردن جک استفاده کنید.

4. باز کردن لاستیک پنچر و بستن لاستیک سالم

در مرحله بعد، مهره های لاستیک را که در مراحل پیش تا حدودی باز کرده بودیم، به طور کامل باز می کنیم و به این ترتیب لاستیک را از سر جای خود خارج می کنیم. دقت داشته باشید که مهره ها را از همان سمتی که باز کرده اید، دوباره سر جای خود باید ببندید. پس از درآوردن لاستیک معیوب از جای خود، حال لاستیک زاپاس را سر جای خود قرار دهیم و پیچ ها را دوباره از همان سمتی که باز کرده اید، سر جای خود ببندید. پس از این که پیچ ها را تا حدودی با دست سر جای خود قرار دادید، حال با استفاده از آچار چرخ، آنها را یکی یکی سر جای خود سفت کنید. (بهتر است همه پیچ ها را با هم سفت کنید و از سفت کردن یک پیچ به طور کامل و سپس رفتن به سراغ پیچ بعدی اجتناب کنید.)

5. پایین آوردن جک و پایان مراحل تعویض لاستیک

 

در مرحله آخر، آچار چرخ را دوباره از بخش قلاب مانند خود به جک متصل کرده و در جهت برعکس می چرخانیم تا جک پایین بیاید. پس از این که جک کاملا از خودرو جدا شد، آن را دوباره در محفظه خود قرار داده و سپس با استفاده از آچار چرخ و کمک گرفتن از پای خود، مهره ها را سر جای خود محکم کنید. اگر خودروی شما دارای قالپاق است، قالپاق ها را سر جای خود قرار داده و سپس لاستیک معیوب را به همراه سایر ابزار، در صندوق عقب قرار دهید و خودروی خود را روشن نموده و حرکت کنید.

دقت داشته باشید که در اولین فرصت باید لاستیک معیوب را تعویض، تعمیر و یا پنچر گیری نمود تا در صورتی که دوباره دچار پنچری لاستیک شدید، بتوانید دوباره با انجام اقدامات لازم، لاستیک معیوب را با لاستیک زاپاس تعویض کنید.

 

تعویض لاستیک

 

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد. اتو حیدری برای وقت ارزشمندتان در مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیران خودرو

مدیران خودرو x22

ام وی ام x۲۲ است که از زمستان ۹۵ به ایران آمده را باید نسخه کراس اوور از هاچ بک ۳۱۵ بدانیم چرا که پلتفرم

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودرو چری

  چری اتومبیل شرکت خودروسازی چینی است که به عنوان یکی از کارخانه های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو در جمهوری خلق چین به

دیدن مقاله
مدیران خودرو

شرایط فروش تیگو

شرایط فروش تیگو 5  چری تیگو 5 به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور در جمع خانواده محصولات چری است. در تیگو ۵ بیشتر

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودروی mvm 550

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص mvm 550 در اختیار شما قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دیدن مقاله