علائم خرابی واشر منیفولد

علائم خرابی واشر منیفولد + آموزش تعویض واشر منیفولد

طبق گزارش مدیران خودرو واشر منیفولد هوا یکی از مهم‌ترین واشرها در پیشرانه‌ی یک خودرو است. واشرها به منظور مهر و موم کردن، در بین قطعات پیشرانه قرار داده می‌شوند تا نشتی از جایی وجود نداشته باشد و قطعات کاملا روی هم بسته شوند. واشرها ممکن است از کاغذ، پلاستیک، فلز و حتی گاهی از مخلوطی از هر سه ماده ساخته شده باشند.

خرابی واشر منیولد

علائم خرابی واشر منیولد – اتو حیدری

واشر منیفولد هوا محل اتصال منیفولد هوا به سر سیلندر را درزگیری می‌کند. در بیشتر مواقع، این واشر مسئولیت بستن و جلوگیری از نشت را دارد ولی در برخی پیشرانه‌ها نیز ممکن است، محل عبور مایع خنک‌کننده را سد کند. اگر واشر منیفولد هوا آسیب ببیند در کارکرد پیشرانه اختلال ایجاد می‌شود و حتی ممکن است پیشرانه بیش از حد گرم شود. به‌طور معمول آسیب دیدن واشر منیفولد هوا نشانه‌ها و علائمی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کاهش قدرت پیشرانه و سرعت‌گیری؛ افزایش مصرف سوخت

طبق گزارش اتو حیدری یکی از اولین و شایع‌ترین نشانه‌های خرابی واشر منیفولد هوا کاهش کارایی و عملکرد پیشرانه است. با افزایش عمر خودرو واشر منیفولد هوا به مرور شروع به پوسیده شدن می‌کند. بروز نشتی هوا در این بخش فشار داخلی موتور را به هم زده و به وضوح روی کارایی پیشرانه تأثیر منفی می‌گذارد. بروز نشتی هوا سبب می‌شود نسبت ترکیب هوا و سوخت به هم بخورد و به این ترتیب پیشرانه با کاهش قدرت، افزایش مصرف سوخت و حتی خاموش شدن مواجه می‌شود.

نشتی مایع خنک‌کننده

یکی دیگر از نشانه‌های واشر منیفولد هوای آسیب دیده، نشتی مایع خنک‌کننده (آب رادیاتور) است. در برخی خودروها واشر منیفولد هوا مایع خنک‌کننده را نیز آب‌بندی می‌کند. این نشتی را در صورت استشمام بوی آب رادیاتور یا رویت کردن بخار از سمت محفظه‌ی پیشرانه می‌توان بررسی کرد. برای بررسی کامل‌تر، باید زیر خودرو را در محل پارک شدن بررسی کرد. نشتی آب رادیاتور یک مسئله‌ی جدی است و در صورت مشاهده باید فورا نسبت به رفع آن اقدام کرد تا مشکلات بزرگ‌تر و پر هزینه‌تر ظاهر نشود.

واشر منیفولد چیست

 

واشر منیفولد چیست و چه کاربردی دارد

به منظور جلوگیری از نفوذ هوا به داخل موتور، از واشر هایی استفاده می شود که واشر منیفولد هوا نام دارند. یعنی در خودرو های کاربراتوری، در محل اتصال کاربراتور با منیفولد هوا و منیفولد هوا با سر سیلندر ها، این واشر ها کاربرد دارند و در خودرو های انژکتوری، در محل اتصال منیفولد هوا با سر سیلندر ها، از واشر منیفولد استفاده می شود و کاملا آب بندی می شوند.

در منیفولد دود، یک واشر آب بندی در محل اتصال منیفولد به سر سیلندر و یک واشر انعطاف پذیر سربی به سر لوله اگزوز وصل می شود. به دلیل این که موتور بر روی دسته موتور‌ها قرار دارد و در موانع تکان می خورد، اتصال بین منیفولد و اگزوز، توسط واشر منعطف سربی دائما بدون بروز کم ترین نشتی حفظ می شود.

مدیران خودرو

علایم و عواقب خرابی واشر منیفولد

 

اگر واشر های منیفولد هوا معیوب باشند، هوا به درون موتور راه می یابد و چون وظیفه ی سیستم کاربراتور و انژکتور، تنظیم میزان سوخت و هوایی است که به موتور وارد می شود، در صورت نفوذ هوای اضافی، باعث عملکرد نا مناسب موتور و پایین آمدن توان آن می شود. در این صورت مکانیک دو چیز را مد نظر قرار می دهد؛ یکی این که تنظیمات کاربراتور به هم خورده است و دیگری این که واشر منیفولد ها خراب است. یکی دیگر از نتایجی که خرابی واشر منیفولد هوا در پی دارد، نوسان دور موتور است زیرا هوای اضافی وارد موتور می شود. این مساله بیشتر در زمانی که موتور سرد باشد اتفاق میفتد.

آموزش تعویض واشر منیفولد

در صورتی که واشر منیفولد دود دچار خرابی شده باشد، صدای موتور به صورتی که کاملا قابل احساس است، زیاد می شود و هم چنین در محلی که اتصال وجود دارد دوده می زند. اگر تعویض واشر خراب را به تعویق بیندازیم، صدای موتور تا حدی زیاد می شود که بسیار آزار دهنده خواهد بود. همین طور زمانی که با سرعت بالا در حال رانندگی هستیم یا در سر بالایی ها حرکت می کنیم، میزان گرما در زیر کاپوت به شدت بالا می رود و موجب می شود نمد صداگیر آتش بگیرد، کاپوت تغییر رنگ بدهد و سیستم کشی ها و اجزای داخل کاپوت دچار سوختگی شود و متحمل هزینه های زیاد و خطرات بسیار زیادی بشویم. نمایندگی 246 مدیران خودرو بابت مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد.

گفتگو کنید

3 نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. سلام محمد عزیز. از این که نمایندگی مدیران خودرو اتوحیدری را انتخاب کردی سپاسگزارم.

مدیران خودرو

مدیران خودرو x22

ام وی ام x۲۲ است که از زمستان ۹۵ به ایران آمده را باید نسخه کراس اوور از هاچ بک ۳۱۵ بدانیم چرا که پلتفرم

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودرو چری

  چری اتومبیل شرکت خودروسازی چینی است که به عنوان یکی از کارخانه های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو در جمهوری خلق چین به

دیدن مقاله
مدیران خودرو

شرایط فروش تیگو

شرایط فروش تیگو 5  چری تیگو 5 به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور در جمع خانواده محصولات چری است. در تیگو ۵ بیشتر

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودروی mvm 550

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص mvm 550 در اختیار شما قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دیدن مقاله