4 دلیل خرابی بلندگو خودرو – بررسی خرابی بلندگو خودرو

طبق گزارش اتو حیدری بلندگوهای خودرو با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و حتی میشکنند چنین موضوعی به‌ویژه درباره‌ی بلندگوهای کارخانه‌ای اصلی با کیفیت پایین که اکثر خودروها به آن‌ها مجهز هستند، صادق است. اجزای داخلی سیستم صوتی خودرو طی استفاده‌ی مداوم خراب می‌شود و کار زیادی در این زمینه نمی‌توان انجام داد. گاهی اوقات گفته می‌شود که بلندگوهای خودرو به یکباره خراب شده‌اند.

خرابی بلندگو

دلایل خرابی بلندگو خودرو

خراب شدن تمام بلندگوها، بدون استفاده‌ی نادرست تقریبا ممکن نیست؛ از جمله این موارد می‌توان به بیش از اندازه بلندکردن صدای سیستم صوتی اشاره کرد. با این حال هنگامی که تمام بلندگوهای سیستم صوتی خودرو همگی به یکباره از کار می‌افتند، مشکل معمولاً از دستگاه پخش یا هدیونیت، آمپلی‌فایر یا سیم‌کشی است.

بررسی هدیونیت و آمپلی‌فایر

اگر هدیونیت سیستم صوتی روشن باشد اما صدایی از بلندگوها دریافت نشود، به‌راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که مشکل از بلندگوها است. اما این واقعیت که هدیونیت روشن شده است، به‌معنای درست کارکردن نیست. طبق گزارش اتو حیدری قبل از انجام هر کار دیگری باید:

1- مطمئن شد که هدیونیت روی حالت ضدسرقت قرار نگرفته است که به کد رمز نیاز دارد.

2- تنظیمات صدا بررسی شود.

3- ورودی‌های صوتی مختلف آزمایش شوند.

4- تمام فیوزهای داخلی مربوطه آزمایش شوند.

5- سیم‌ها تحت بررسی قرار گیرند.

اگر هیچ مشکلی در هدیونیت پیدا نشد، باید آمپلی‌فایر را بررسی کرد. در سیستم‌های صوتی خودرو که از آمپلی‌فایرها استفاده می‌کنند، آمپلی‌فایر شایع‌ترین علت بروز این نوع مشکل است؛ زیرا صدا باید از طریق آن از بلندگوها عبور کند. در روند بررسی آمپلی‌فایر، باید موارد زیر را انجام داد:

اتو حیدری

 

1- اطمینان حاصل شود که آمپلی‌فایر واقعاً روشن است.

2- اطمینان حاصل شود که آیا آمپلی‌فایر به حالت «Protect Mode» رفته است یا خیر.

3- سیم‌های ورودی و خروجی بلندگوها بررسی شوند.

4- فیوزهای داخلی و خارجی آزمایش شوند و از سالم‌بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود.

اگر بلندگوهای خودرو شما داخل درها نصب شده‌اند، نقطه‌ی مشترک عیب در جایی است که سیم بلندگو بین در و پنل آن عبور می‌کند. اگرچه سیم‌کشی در خودرو به‌طور معمول توسط ورق‌های لاستیکی سخت محافظت می‌شود، اما به دلیل فشارهای مکرر که هنگام باز و بسته‌شدن درها بر آن‌ها وارد می‌شود، ممکن است سیم‌ها به‌مرور زمان فرسوده یا قطع شوند.

آزمایش بلندگوهای خودرو

روش دیگر، پیداکردن مقداری سیم و سیم‌کشی مجدد و موقتی برای هر بلندگو است. از آنجا که این روش برای آزمایش موقتی است، باید با برداشتن پنل‌های در و سایر اجزا به بلندگوها دسترسی پیدا کرد. اگر بلندگوها با سیم‌های جدید کار کنند، می‌توان مطمئن بود که مشکل از سیم‌کشی قدیمی است. همچنین می‌توان بلندگوهای خودرو را با وصل‌کردن سیم برق از هدیونیت یا آمپلی‌فایر و اتصال سیم‌های مثبت و منفی هر بلندگو به پایانه‌های مثبت و منفی یک باتری 1/5 ولت، «آزمایش» کرد. اگر سیم بلندگوها خراب نشده و بلندگو هم کاملاً خراب نیست، هنگام اتصال سیم‌ها به پایانه‌های باتری، صدای جزئی شنیده خواهد شد. با این حال شنیدن صدای خفیف از بلندگو با باتری 1/5 ولت، لزوماً به‌معنای این نیست که بلندگو در وضعیت خوبی قرار دارد. اگر در آخر همه چیز بررسی شده باشد، وقت آن است که بلندگوهای خودرو به‌صورت کامل جایگزین شوند.

دلیل خرابی بلندگو

 

بررسی سیم کشی بلندگوهای خودرواز آنجا که سیم های بلندگو اغلب در پشت پنل ها و قالب ها، زیر صندلی ها و کفپوش عبور می کنند، بازرسی دقیق آن ها دشوار است. بررسی اتصال بین یک سر هر کدام از سیم ها (در هدیونیت یا آمپلی فایر) و انتهای دیگر در بلندگو آسان تر به نظر می رسد. اگر اتصال وجود نداشته باشد، این بدان معنی خواهد بود که سیم در جایی قطع شده است. اگر بلندگوهای خودرو شما داخل درها نصب شده اند، نقطه ی مشترک عیب در جایی است که سیم بلندگو بین در و پنل آن عبور می کند. اگرچه سیم کشی در خودرو به طور معمول توسط ورق های لاستیکی سخت محافظت می شود، اما به دلیل فشارهای مکرر که هنگام باز و بسته شدن درها بر آن ها وارد می شود، ممکن است سیم ها به مرور زمان فرسوده یا قطع شوند.

 

مشکلات خرابی بلندگو

در برخي موارد، ايجاد مشكلي كوچك در سيم كشي بين هديونيت و يكي از بلندگوها به تنهايي مي تواند باعث شود كه تمام بلندگوهاي سيستم صوتي خودرو به يكباره قطع شوند.مقاله هاي مرتبط: سوني از سيستم صوتي خودرو با صفحه اي كاملا تخت رونمايي كرد، بهترين تجهيزات رفاهي و جانبي مدرن براي خودروهاي قديمي بررسي هديونيت و آمپلي فايراگر هديونيت سيستم صوتي روشن باشد اما صدايي از بلندگوها دريافت نشود، به راحتي مي توان به اين نتيجه رسيد كه مشكل از بلندگوها است. اما اين واقعيت كه هديونيت روشن شده است، به معناي درست كاركردن نيست. قبل از انجام هر كار ديگري بايد مطمئن شد كه هديونيت روي حالت ضدسرقت قرار نگرفته است كه به كد رمز نياز دارد. تنظيمات صدا بررسي شود. ورودي هاي صوتي مختلف آزمايش شوند (مثلاً راديو، پخش كننده يا پليير CD و غيره)، تمام فيوزهاي داخلي مربوطه آزمايش شوند. سيم ها تحت بررسي قرار گيرند.

 

اتو حیدری

 

اگر بلندگوهاي خودرو شما داخل درها نصب شده اند، نقطه ي مشترك عيب در جايي است كه سيم بلندگو بين در و پنل آن عبور مي كند. اگرچه سيم كشي در خودرو به طور معمول توسط ورق هاي لاستيكي سخت محافظت مي شود، اما به دليل فشارهاي مكرر كه هنگام باز و بسته شدن درها بر آن ها وارد مي شود، ممكن است سيم ها به مرور زمان فرسوده يا قطع شوند.آزمايش بلندگوهاي خودروروش ديگر، پيداكردن مقداري سيم و سيم كشي مجدد و موقتي براي هر بلندگو است. از آنجا كه اين روش براي آزمايش موقتي است، بايد با برداشتن پنل هاي در و ساير اجزا به بلندگوها دسترسي پيدا كرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیران خودرو

مدیران خودرو x22

ام وی ام x۲۲ است که از زمستان ۹۵ به ایران آمده را باید نسخه کراس اوور از هاچ بک ۳۱۵ بدانیم چرا که پلتفرم

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودرو چری

  چری اتومبیل شرکت خودروسازی چینی است که به عنوان یکی از کارخانه های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو در جمهوری خلق چین به

دیدن مقاله
مدیران خودرو

شرایط فروش تیگو

شرایط فروش تیگو 5  چری تیگو 5 به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور در جمع خانواده محصولات چری است. در تیگو ۵ بیشتر

دیدن مقاله
مدیران خودرو

خودروی mvm 550

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص mvm 550 در اختیار شما قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دیدن مقاله